International Competition of Ceramics of l’Alcora from 12 July to 15 September 2019

The Municipality of Alcora organizes the 39th edition of the CICA, the International Competition of Ceramics. Registrations are open until February28, 2019. The exhibition will be held from 12 July to 15 September 2019.The Competition counts 200 participants each year from over 30 countries and over 2000 visitors at the exhibition. Born in 1981, the competition has established as one of the most important in the field of artistic ceramics over the years.
Every year it distributes 16,600 euros of prize money, thanks to the sponsorship of the Provincial Council of Castellón, Caja Rural de l’Alcora, General Aria D. Federico Michavila, the mMnicipality of L’Alcora and the numerous companies of Alcorinas that collaborate.1st PRIZE: 7,000 euros. Sponsored by Ilmo. Ayuntamiento de l’Alcora.
2nd PRIZE: 4,000 euros. Sponsored by Excma. Diputación Provincial de Castellón.
3rd PRIZE: 2,800 euros. Patrocinado from the General of Aire D. Federico Michavila.
PUBLIC AWARD: 2,800 euros. Sponsored by the Caja Rural San José de l’Alcora. On the website www.museualcora.com all the indications to participate and online registration
 
***CICA is also the nucleus from which the collection of contemporary ceramics was created, on the second floor of the Alcora Ceramic Museum, with over 100 ceramic works showcasing a significant overview.
 https://buongiornoceramica.voxmail.it/user/qevxj4m/show/qft3en?_t=f68e52e4
info
Museu de Ceràmica de L’Alcora
Tel. +34 964 362 368
cica@museualcora.comwww.museualcora.com
Dit bericht werd geplaatst in Leden exposities op door .
Scholten Ilse

Over Scholten Ilse

In 1970 ben ik geboren en in Bennekom (Gelderland) ben ik opgegroeid. In Maastricht heb ik op de kunstacademie gezeten. Inmiddels woon ik 20 jaar in Enschede met mijn man en dochters. Sinds 2001 ben ik actief bezig met keramiek en vanaf 2006 geef ik keramiek en Raku cursussen en workshops in mijn Keramiek Atelier Antoinette. In galeries, op kunstmarkten en op keramiekmarkten kun je mijn kunst zien, of je komt op afspraak langs. Sinds 2016 heb ik ook een Webshop www.mijnwebwinkel.nl/winkel/ilsescholten met mijn keramiek. Tot juni 2014 was ik 6 jaar voorzitter van Stichting KunstKijken op het Hogeland. Een stichting die een mooie atelierroute Enschede organiseerde: KunstKijken op het Hogeland.